OBNOVA EVANJELICKÉHO KOSTOLA V BATIZOVCIACH

16. januára 2021

Pod záštitou a s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR sa v roku 2020 v Evanjelickom kostole v Batizovciach začala rozsiahlejšia oprava národnej kultúrnej pamiatky. Táto pamiatka zapísaná v ústrednom zozname pamiatok pod číslom ÚZPF 861/1 a postavená v roku 1796 si vyžaduje postupnú rekonštrukciu. Po tom ako sme v roku 2019 ukončili rekonštrukciu strechy na kostole, pustili sme sa pod dohľadom Krajského pamiatkové úradu v Prešove, do ďalšej fázy obnovy tejto pamiatky. Zámerom cirkevného zboru v tejto druhej fáze je riešenie sanácie obvodových múrov kostola a komplexné odstránenie vlhkosti z obvodových múrov. Za týmto účelom predsedníctvo cirkevného zboru vypracovalo projekt, v ktorom sa cirkevný zbor uchádzal o grant z dotačnej schémy Ministerstva kultúry SR za rok 2020. Názov projektu: NKP Evanjelický kostol Batizovce, č. ÚZPF 861/1 – 1. etapa: sanácia obvodových múrov : prípravná dokumentácia, stavebno-technické posudky, zameranie skutkového stavu.

Žiadateľ, Cirkevný zbor ECAV na Slovensku Batizovce, uspel v tejto grantovej výzve MK SR a na účel realizácie 1. etapy získal z prostriedkov Ministerstva kultúry SR za rok 2020 dotáciu vo výške 3000,- eur. Celkové náklady s realizáciou 1. etapy: prípravy dokumentácie, stavebno-technických posudkov a zamerania objektu, boli vo výške 3960,- eur. Dokumentáciu a všetky náležitosti podľa zámeru 1. etapy vypracovala Ing. Marta Pichová.

Touto cestou chceme poďakovať: Ministerstvu kultúry SR za finančnú podporu tohto projektu, taktiež Krajskému pamiatkovému úradu v Prešove za odbornú konzultáciu, Ing. Marte Pichovej za vypracovanie dokumentácie a predsedníctvu Cirkevného zboru ECAV na Slovensku za spracovanie a podanie projektu. Dúfame, že následné etapy obnovy tejto pamiatky budú úspešné a Evanjelický kostol v Batizovciach sa dostane do takého šatu, ako si zaslúži.

Evanjelicky kostola Batizovce

           

Tiež by sa Vám mohlo páčiť…

Neboli nájdené žiadne výsledky

Požadovaná stránka nebola nájdená. Skúste spresniť vaše hľadanie, alebo použite navigáciu na vrchu stránky.

0 komentárov

Odosla komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *